ARTI

Proje Yaratıcısı : başak çiftçi

Şehir: Adana, Kategori: Film & Video

Bu proje başarılı bir şekilde fonlandı!
Proje Başlangıç Tarihi : 17 Eylül 2013
Proje Son Tarihi : 16 Ekim 2013

Engelsiz bir yaşam için trafik ışıklarının yeniden yapılandırılmasını anlatan bir film.

Engelsiz yaşam ile ilgili yenilikçi ve yaratıcı düşüncelere ihtiyaç olduğundan ben de bu konuya bir kısa film ile katkı sağlamayı ve dikkat çekmeyi amaçlıyorum.

Kısa filmim, trafikte engellere takılan ve özel durumları sebebiyle yollarda mağdur olan arkadaşlarımızın sorunlarına alternatrif bir çözüm önerisi getirecek.

Sembolik bir çözüm olarak düşündüğüm bu fikri filme alırken desteğin benim için önemli, kısa filmimin yapımının önündeki engelleri birlikte kaldıralım.

 

Üç genç arkadaş bir araya gelir, içlerinden biri tekerlekli sandalye kullanarak yaşamına devam etmektedir. Akıllarına bir fikir gelir ve hep birlikte hayata geçirmek için çabalarlar. Trafik ışıklarına bir yenisini daha ekleyip engelli bireylerin de yaya olarak trafikte olduklarına dikkat çekeceklerdir. Aynı zamanda bu ışık engelli bireyler için artı süre anlamına da gelecektir.

Küçük led lambalardan yaptıkları bir ışığı ve aydınger kağıdın üzerine çizilmiş bir resmi kullanarak engellilerin de trafikte var olduğunu gösteren yeni bir trafik lambası yaparlar. Şehirde bir nokta belirleyip bu ışığı trafik lambasına yerleştirirler. Karşıya geçerken süre sıkıntısı yaşayabilecek engelli bireyler için alternatif bir trafik ışık sistemi yaratmış olurlar.

 

Film çekimi için tedarik etmemiz gereken birçok şeyi edindik ya da edinme sözü aldık. Bütçemiz bu nedenle çok yukarıya çıkmadı. Amacımız "Engelsiz Yaşam'a' katkı sağlamak olduğundan birçok insan projemizi ilgiyle karşıladı ve destekledi. Filmde görev yapacak kimse herhangi bir ücret talep etmiyor. Bunun yanı sıra çekim için ihtiyacımız olan birçok şeyin de ön hazırlığını yapmak için vakit ayırdılar. İşte ön hazırlıktan birkaç kare fotoğraf :)

Araştırmalarımız sonrasında edindiğimiz bilgiye göre ihtiyacımız olan led lambalar...

Led lambaların bir panel üzerine yerleştirilmesi gerekiyor, ihtiyacımız olan panelden bir fotoğraf...

Aslında işin en zor kısmını oluşturan unsur lamba ama filmin de merkezinde trafik lambası var. Trafik lambası üzerine yerleştireceğimiz paneli ışklandırabilmek için gerekli olan elektrik enerjisini nasıl sağlayacağımız üzerine de kafa yormuyor değiliz. Yakın bir yerden elektirik çekmek maliyeti düşürebilir ama lambalara yakın elektirik alınabilecek bir yer bulabilecek miyiz, netleştiremedik.

Hayal ettiğimiz trafik lambası şu şekilde olacak...

 

Filmin bütçesini oluşturan unsurları tek tek yazarsak daha anlaşılır olabilir. Filmi bir günde çekebiliyoruz. Çekimler için de giderlerimiz şöyle;

- YEMEK - Oyuncularla birlikte 8 kişilik bir ekibimiz var yemek için 80 TL'lik bir bütçe düşündük.

- ULAŞIM - Çekim mekanına ulaşım için arabamız var, ekipmanlarımızı da bu araçla taşıyabiliyoruz. Yakıt için 50 TL yeterli olacak :)

- LED LAMBALAR - Film için ışık oluşturmamız gerekiyor, led lambalardan almamız ve dışarıda aydınlatma yapabilmemiz için 100 TL'ye ihtiyacımız var

- KIRTASİYE MALZEMELERİ - Para ödemeyeceğiz, herkes elinde olanı getirecek, İşte FonlaBeni ruhu diye buna denir :) 

- BASILI MALZEMELER- 20 TL... Film için özel aydınger baskı almamız gerekiyor, aynı zamanda renkli kağıt baskılar da olacak

- ÇEKİM EKİPMANLARI - Çekim ekipmanlarını derslerine katıldığım sinema atölyesinden edinebileceğim, herhangi bir bütçe oluşturmayacak...

- POST PRODÜKSİYON - Kurgu yapabilmek için stüdyo kullanmamız gerek, kurgu stüdyosunun saati 100 TL fakat öğrenci indirimi ile 50 TL'ye anlaştık. Hem de filmi tamamlayana kadar kullanabileceğiz :)

İşte giderler böyle! 

DESTEĞİN İÇİN TEŞEKKÜRLER :)

Sık Sorulan Sorular

Devam edebilmek için lütfen giriş yapınız


Şifremi Unuttum

Kullanıcı:
Şifre:

Üzgünüz, proje süresi dolmuştur.


Üzgünüz, öncelikle aktivasyon işlemini tamamlamalısınız.


başak çiftçi

Adana, Türkiye

Denizli doğumluyum, sinema ve kısa film çalışmalarıma Adana'da başladım. Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde öğrenciyim. Oyunculuk ve sinema en önde gelen hobilerim arasında yer alıyor. Kısa film çalışmalarımı sürdürmek ve farklı filmlerde rol almak istiyorum.

" ARTI " isimli proje ile ilgili soru sorun

Alıcı: başak çiftçi

" ARTI " isimli proje ile ilgili soru sorun

Alıcı: başak çiftçi

"ARTI" isimli proje hakkında söyleyeceklerim var!

Eklemek istedikleriniz...

Projemi başka bir yere yükle

Video Ön İzleme (Gerçek boyut değildir)

Özel Boyut x

Kutu Ön İzleme

Engelsiz bir yaşam için trafik ışıklarının yeniden yapılandırılmasını anlatan bir film.

Adana

FONLAMA BAŞARILI
%116 Desteklendi
350 TL Fona Ulaştı
Sonlandı