İNAF GARİ

Proje Yaratıcısı : Harun ÖZAKINCI

Şehir: Muğla, Kategori: Film & Video

Fonlanamadı! Bu proje yeterli fon sağlayamadı!
Proje Başlangıç Tarihi : 26 Ağustos 2014
Proje Son Tarihi : 25 Ekim 2014

İnaf Gari hem sinema filmi hem de çevreci sivil inisiyatif kuruluşudur

İnaf Gari nedir?

İnaf Gari,  çalışma alanı Gökova koyları olarak anılan Güney Akdeniz Sulatı Temizlik, Sahil Temizlik ve Çöp Sanat etkinliği  hareketidir.

İnaf Gari aynı zamanda bu temizlik hareketinin içinden çıkacak olan uzun metraj sinema filminin de ismidir.

Film, 2015 Nisan ve Mayıs aylarında Cannes ve Monaco film festivallerinde özel gösterim yapacaktır.

İnaf Gari Sulatı Temizlik ve Sahil Temizlik hareketi, bir sivil İnisiyatiftir. Haziran 2014 tarihinde dernekleşmek üzere başvuruda bulunmuştur. 2014 senesi sonuna kadar dernekleşecektir.

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın başlatmış olduğu Mavi Yolculuk güzergahı üzerinde her sene gene Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın doğum günü olan 17 Nisan ile ölüm yıldönümü olan 13 Ekim tarihleri arasında 6 ay boyunca çevre gönüllüleri ile birlikte bütün Gökova körfezinde Sualtı Temizliği, Sahil Temzliği yapar.Bu aktivitelerle topladığı çöpler ile Çöp Sanat atölyeleri açarak; Çöp Heykeller, pet şişe kapakları ile duvar resimlerine, pet şişeden oluşan kulübelere dönüştürürür.  Farklı bir bakış açısı ile gerçekleştirdiği etkinliklerini basına duyurarak kamuoyunda farkındalık yaratılmasını sağlar.

İnaf Gari İnisiyatifi bugüne kadar nerelerde etkinlikler yapmıştır;

13 Nisan 2014 Caddebostan, İstanbul (Sualtı Temizlik Etkinliği)

17 Nisan, 2014 Büyükada, İstanbul (Sualtı Temizlik Etkinliği)

26 Nisan 2014 Bodrum (Sualtı Temizlik Etkinliği)

7-8 Haziran 2014 Bodrum (Atık Yağ Toplama)

11 Haziran 2014 Fethiye (Sualtı Temizlik Etkinliği)

22 Haziran 2014 Kuşadası (Sualtı Temizlik Etkinliği)

1.Ağustos – 30.Ekim 2014 tarihleri arası Bodrum Kabakum Çöp Sanat Etkinliği (devam ediyor)

Bodrum Kabakum mevkiinde 1 Ağustos – 30 Ekim 2014 tarihleri arasında 90 gün boyunca İnaf Gari Çöp Sanat Etkiliği atölyesi açılmıştır. 00 gün boyunca Sualtı Temziliği, Sahil Temizliği yaparak çıkan çöpleri sanat eserine dönüştürecektir. Bu etkinliğin sloganı; “Paletini, gözlüğünü, çadırını, tualini al gel.” dir.

İnaf Gari İnisiyatifi tarafından gerçekleştirilmesi planlanan diğer etkinlikler;

1.      Ağustos 2014’de 2 gün Göcek (Sualtı Temizlik Etkinliği ve Atık Yağ Toplama Etkinliği tarih belirlenmedi)

2.      Ağustos 2014’de 2 gün Datça (Sualtı Temizlik Etkinliği ve Atık Yağ Toplama Etkinliği tarih belirlenmedi)

 

3.      Eylül 2014’de Akyaka 2 gün (kadın balıkçılar ile azmak ve dere ağzı temizlik etkinliği,tarih Eylül’ün ilk haftası)

4.      Eylül 2014’de Marmaris (Sualtı Temizlik Etkinliği ve Atık Yağ Toplama Etkinliği tarih belirlenmedi)

5.      13.Ekim. 2014’de İnaf Gari film çekimleri başlangıç..

 

İnaf Gari Sinema film oyuncuları kimlerdir ?
Filmin başrol oyuncusu “çöp”dür.

Diğer oyuncular denizden çıkan çöpler hakkında  bilinçlendirme duyuruları ile  film gösterimi öncesinde basın yolu ile tanıtılacaktır.

İnaf Gari film çekiminden önce bu etkinlikler neden yapılıyor?

 Film çekiminin tamamlanmasından sonra da uzun yıllar boyunca her sene Nisan- Ekim ayları arasında deniz temizliği ve çöp sanat etkinliklerinin yapılmasına devam edilecektir.    Bu filmin en önemli  özelliği; filmin bir  süreç olmasıdır. Filmin ilk etkinliği Halikarnas Balıkçısının doğum gününde başlatılmıştır, yine ölüm yıldönümünde de filmin çekimi için  motor denilecektir

Filmin çekimi öncesi etkinlik süresi (6 ay) boyunca, çekim aşamasında ve gösterim sonrası basında yansımasının sağlamasına dair çalışma ve  propogandalarımız devam ediyor olacaktır..

Çıkış noktamız; filmi çektik, gösterime sunduk, makaraları topladık değildir.  Her film sonsuza kadar yaşar, hakkında iyi ya da kötü konuşulur. Planımız doğru bir film yaparak film ile denizlerimize gösterilmesi gereken özeni paralel yaşatmaktır.Sadece film çekimi öncesi ve çekim aşamalarında değil,  filmçekimleri tamamlandıktan ve gösterime sunulduktan sonra da etkinliklere devam edilmesi ve söz konusu çevre hareketinin kamuoyu tarafından bilinirliğinin en üst sevide sağlanması ve benimsenmesidir nihai amaç. . Oyuncular, gönüllüler film gösteriminden sonra da deniz dibinin temiz tutulması ile ilgili bilinçlendirme duyurularına ve yapılan çalışmalar doğrultusunda hazırlanan raporları hazırlamaya devam edeceklerdir.

Söz konusu duyurular bazen mizahi bir dille, bazen çarpıcı, bazen acıklı bir dille  çöp hikayelerinden oluşacaktır. Çünkü deniz dibinden çıkan çöplerin hikayeleri bazen çok komik bazen çok acıklı bazen de şok edicidir.

Filmin senaryosu bu etkinliklerden çıkan çöplere göre yazılmaktadırÇekim öncesi etkinlik sürecinde çöplerin hikayeleri oluşturulmaktadır. Ayrıca bu süreçte kamuyounda farkındalık yaratmak amacı ile  “çöp” konulu sokak tiyatrosu ve çöp kostümlü sokak defilesi gösterileri de planlankatadır.

Özetlemek gerekirse; Filmin bir başlangıcı var ancak sonu yoktur.Film ekibi oyuncular, yönetmen ve gönüllüleri yaşam sürdükçe deniz dibi ile ilgili bilinçlendirme duyurularına, etkinliklerine, gösterilerine devam edeceklerdir.

İnaf Gari Filmi sadece bir “işaret” ve “başlangıç noktası”.

İnaf Gari filminin amacı; öncelikle kamuoyuna konuya ilişkin bilgi vermek, farkındalık yaratmaktır. Film vesilesi ile katılacağı gerek yurt içi gerekse yurt dışı film festivalleri ile tanıtımını daha büyük çapta gerçekleştirerek  ülke sınırları içinde ve tüm dünyada her sene 5 Haziran dünya çevre gününde TV’lerde lerde gösterimde olarak denizlerin temiz tutulmasına dair önemli bir çevre hareketi klasiği olmaktır.

İnaf Gari filmi sosyal sorumluluk tadında bir kamu tanıtım filmi ya da belgesel anlatımlı bir film  değildir. Çevre, deniz kirliliğini ön plana çıkararak bu konuda farkındalık yaratamayı amaçlayan  yerel bir Gökova hikayesinin  çekilmesi planlanmaktadır.  İronik ve metaforlarla dolu  bir film olarak tanımlayabilir.. Filmin önemli bir ideali; vatandaşındenize çöp atacağı anda filmde denize atılan çöplerin canlılar üzerindeki dramını hatırlayarak içinden” inaf gari” demesi ve denize çöp atmamasıdır..

Bu film çekim öncesi etkinlikleri ve bilinçlendirme etkinlikleri yüzünden sosyal sorumluluk projesi gibi  ve belgesel gibi duruyor, doğrumudur bu tanımlama ve sizin idealist bir amacınızmıdır bu film?: İnaf Gari filmi Sosyal Sorumluluk tadında bir kamu tanıtım filmi ya da belgesel anlatımlı bir film  değil..Kkendi doğruları üzerinde doğru bir  Gökova yerel hikayesi çekmeyi planlıyor.İlle de bir şey ile tanımlayacaksak ironik ve metaforlarla dolu  bir film diyebiliriz. Umarız planladığımzı gibi çekebiliriz.

Benim idealist bir amacımdan daha önemli olan filmin bir ideali var; vatandaş  denize çöp atacağı anda arzu ederim ki bu filmde denize atılan çöplerin canlılar üzerindeki dramını hatırlar içinden” inaf gari” der..

İnaf Gari film Sinopsis

Sinopsis 1

Bodrum aşığı bir kaç aktivist, Gökova koylarındaki deniz dibi kirliliğine, deniz sahil  kirliliğine ve ticari turizm işgaline karşı seslerini duyurmak için bir tekne gezisine çıkarlar.

Tahminlerinin çok üstündeki çıkan çöp karşısında şok olan aktivistlerin yaptıkları duyurular çok büyük bir ilgi görür, Gökova koylarından çok büyük bir seferberlik başlar.

Çıkan çöpler ile Gökova sahillerinden birine uçaktan bile gözükebilecek büyüklükte “İNAF GARİ” yazısı yazarak bütün dünyaya mesajlarını vermek için deliler gibi çalışan aktivist ekiplerin  Bodrum’dan süpriz konukları vardır.

Sinopsis 2

Denize atılan çöplerle duygusal bağlantı kuracak kadar hassas çevreci çiftimiz kendileri gibi duyarlı çevreci gönüllülerle Bodrum-Gökova koylarında temizlik amaçlı bir tekne gezisi düzenlerler.

Sosyal sorumluluk içerikli bu Mavi Yoluluğun bir kaç kuralı vardır;

çevreci mavi yolcular yanlarına sadece olta ve peksimet alarak yolculuğa çıkacaklar,

deniz ne verirse onu yiyeceklerdir,

denizden çıkan çöplerle her koya “İnaf Gari” yazarak koylarda tatil yapan turistlerin ve basının ilgisini bu sosyal sorumlukluk projesine çekerek kirlenmeye başlayan Gökova koylarında deniz temizlik bilinçlenmesi başlatacaklardır.

Çevreci çiftimizin sosyal medyadan duyurdukları seferberlik çağrısı çok ilgi görür, çıkan çöp miktarı o kadar fazladır ki uçaktan bile gözükebilecek büyüklükte “İnaf Gari” yazısı yazmaya yeterlidir.

Gökova koylarında bu seferberlikten habersiz iki kişi daha vardır.

 Bodrum’lu iki kafadar  sözde balık tutmak, biraz kafa dinlemek için Gökova koylarında tekneleri ile seyir etmektedirler.

Her sezon sonu olduğu gibi eşlerini Bodrum da bırakıp, Gökova koylarına tekneleri ile çıkan iki kafadarımızın eşleri, televizyonda çevrecilerin etkinliğini izlerken tesadüf eseri kocalarını ve kocalarının yanındaki iki Ukraynalı kadını görürler...

Aldatıldıklarını anlayan iki kafadarımızın eşleri hanım efeler, Bodrum’daki diğer hanım efeleri örgütleyerek Gökova koylarında farklı bir temizlik seferberliği yapmak için Bodrum’dan Gökova koylarına doğru yola çıkarlar.

 

İnaf Gari etkinliklerinin diğer benzeri etkinliklerden farkı nedir? En önemli farkı önmeli bir sahiplenmeye öncülük yaratarak yöre insanları ile beraber hareket etmesidir. Gökova bölgesindeki bütün balıkçıların özellikle kadın balıkçıların ve kaptanların ferdi olarak yaptıkları temizlik etkinliklerini düzenli ve organize olarak yapmayı planlayan, yöre sanatçılarını da Çöp Sanat atölyelerinde bir araya getirerek basında farklı yer almayı ve farklı bir bilinçlendirme propogandası ile kamuyounda farkındalık  yaratılmasını hedefler.  Örnek bir model oluşturarak  farklı bölge, ülkelerde de yaygınlaşmasının sağlanması hedefler. Söz konusu hareketin yine içeriği aynı olan bir sinema film ile desteklenmesi ile de gerek ulusal, gerek uluslararası çok daha geniş kitlelere ulaşılması hedeflenmektedir.

 

Sık Sorulan Sorular

Devam edebilmek için lütfen giriş yapınız


Şifremi Unuttum

Kullanıcı:
Şifre:

Üzgünüz, proje süresi dolmuştur.


Üzgünüz, öncelikle aktivasyon işlemini tamamlamalısınız.


Sor Bakalım

Henüz desteklediği proje yok.

Profil Detayını Göster

Harun ÖZAKINCI

Muğla, Türkiye

Harun Özakıncı Doğum yeri ve tarih: Ankara – 29.09.1963 Eğitim: Bodrum Lisesi - Zincirlikuyu Yapımeslek ve İnşaat Teknik Lisesi – WYMCA Language Scholl Canada Bildiği Dil: İngilizce (İyi derece) Şirket: Metafor Film (Kurucu Ve Şirket Sahibi) Medeni Durum: Evli – Kız çocuk Babası Web: www.harunozakinci.com Sinema Atölyeleri: Akademi İstanbul 2000 – 2003 Kurucu ve Atölye Yönetmeni Akademi Hayat 2003 – 2004 Sinema oyunculuk Atölyesi Kurucu ve Atölye yönetmeni Pera Güzel Sanatlar 2004 - 2006 Sinema oyunculuk ve Oyuncu yönetmenliği Atölye Yönetmeni Plato Sinema Okulu 2006 – 2007 Sinema Oyunculuk ve Yönetmenlik Atölye kurucu, Yönetmeni Pera Güzel Sanatlar 2012 Sinema Oyunculuk ve Belgesel Atölyeleri halen devam ediyor… Oyunculuk Dergisi 2012-2013 İmtiyaz Sahibi Filmografi: Atölye Oyunculuk 2004 (Oyunculuk Belgeseli) Yapımcı Yönetmen Sıfır Noktası 2008 (Digiturk Turkmax için Tv Filmi) Yapımcı, Yönetmen, Senarist Hadigari Cumhur 2009 (Uzun Metraj Sinema Filmi) Yapımcı, Yönetmen, Oyuncu, Senarist Anadolu’nun Avukatı Cevat Şakir 2010 (Belgesel) Yapımcı, Yönetmen Yürügari İbram 2010-2011 (Uzun Metraj Sinema Filmi) Yapımcı ,Yönetmen, Senarist A Retro Sin Tail 2013 (Uzun Metraj Sinema Filmi ) -Bir Yeşilçam Hayali- Yapımcı ,Yönetmen, Senarist İnaf Gari 2014 (Uzun Metraj Sinema Filmi ) Yapımcı ,Yönetmen, Senarist (Pre- Production)

" İNAF GARİ " isimli proje ile ilgili soru sorun

Alıcı: Harun ÖZAKINCI

" İNAF GARİ " isimli proje ile ilgili soru sorun

Alıcı: Harun ÖZAKINCI

"İNAF GARİ" isimli proje hakkında söyleyeceklerim var!

Eklemek istedikleriniz...

Projemi başka bir yere yükle

Video Ön İzleme (Gerçek boyut değildir)

Özel Boyut x

Kutu Ön İzleme

İnaf Gari hem sinema filmi hem de çevreci sivil inisiyatif kuruluşudur

Muğla

%0 Desteklendi
160 TL Fona Ulaştı
Sonlandı