NÖBETÇİ KÜTÜPHANE

Proje Yaratıcısı : Nöbetçi Kütüphane

Şehir: Adana, Kategori: Sanat

Bu proje başarılı bir şekilde fonlandı!
Proje Başlangıç Tarihi : 08 Eylül 2013
Proje Son Tarihi : 06 Kasım 2013

Şehrin diğer kütüphaneleri kapalıyken açık olan kütüphane. Nöbetçi okurların vazgeçilmez mekanı :)

Kafka der ki “Bir kitap, içimizdeki donmuş denize indirilmiş bir baltadır.” Öyleyse bir kütüphane de içimizdeki buzları çözen, bizi yeniden denizlere ulaştıran ve belki oradan da okyanuslarla birleştiren bir yerdir. Nöbetçi Kütüphane açarak kitapseverleri bir araya getirecek projeler yapmayı, farklı denizler tanımayı ve hepimize kucak açan sonsuz bir okyanusta uzun bir yolculuğa çıkmayı diliyoruz.


Nöbetçi Kütüphane acil durumlarda ziyaret edebileceğiniz, şehrin diğer kütüphaneler kapalıyken açık olan bir kütüphanedir. Akşamları açılacak kütüphane, gece çok geç saatlere kadar kitap okumak, araştırma yapmak isteyenlerin kullanımına açık alternatif bir kütüphane olacaktır.  Nöbetçi Kütüphane, gelecekte çok daha büyük bir merkez haline gelmeyi ve geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen çekirdek bir kütüphanedir. Atölye çalışmalarını merkezine alacak olan kütüphane, farklı konu başlıklarında eğitimler verecek ve bunlar mekansal bir merkeze bağlı kalmadan gerçekleşecektir. Nöbetçi Kütüphane, atölye çalışmaları gerçekleştirmek isteyen, proje odaklı okurların ihtiyaç duydukları araştırma ortamını sağlamayı da amaçalamaktadır.

Nöbetçi Kütüphane projesi, atölye çalışmalarına gösterilecek ilgi ve kitap okumaya gelen insanların sayısı göz önünde tutularak, gelecekte daha kapsamlı bir kütüphanenin açılması yönündeki girişimin ilk hareket noktasıdır.

 

Yapım aşamasından birkaç video görüntüsü aldık, yakın bir gelecekte sizleri burada misafir edeceğimizi düşündük ve öncelikle mekana biraz renk katmak istedik. 

Rengarenk Duvarlar from CMLSBC on Vimeo.


Masalar ve mobilyaları Nöbetçi Kütüphane için özel olarak hazırladık. Geceleri vakit geçireceğimiz için iç mekanda renkli duvarları, mobilyalarda da beyaz rengi tercih ettik.

Masalar ve Kitaplıklar from CMLSBC on Vimeo.

Her şeyden önce bizim için hayallerimizi gerçeğe dönüştürdüğümüz bir yer. Elimizden geldiğince sizler için de öyle olması için çabalıyoruz. Nöbetçi Kütüphane bir evin teras katında şimdilik. Bir hayli geniş olan bu terası her geçen gün daha güzel bir yer yapmak için çalışmalarımız sürüyor. Şimdilik son hali böyle, raflarımız kitap bekliyor :) Çok değerli ve bir o kadar da yetenekli aynı zamanda Nöbetçi Kütüphane'de "Temel Fotoğraf Eğitimi" atölyemizin eğitmeni Cihan Yüce'den rica ettik, sizler için birkaç kare fotoğraf aldı :) Nöbetçi Kütüphane'den görünüm :)Nöbetçi kütüphane'nin çekirdek kadrosu şu anda belirli konu başlıklarında eğitim verebilliyor. Yıl içerisinde aramıza katılacak arkadaşlarımızla birlikte farklı konu başlıkları ile ilgili atölye çalışmaları da gerçekleştirecektir. Öncelikli olarak Sinema, Fotoğraf, Ekoloji, Çocuk Gelişimi alanlarına odaklanacağız. Dönemsel olarak katılacak akademisyenler ve eğitmenlerle farklı ve eğlenceli atölye çalışmalarının yanı sıra İletişim, Psikoloji ve Felsefe gibi konu başlıkları ile ilgili de atölyeler açmayı planlıyoruz.

Ayrıca Nöbetçi Kütüphane işbirliği içerisinde farklı kurum ve kuruluşlarla bir araya gelerek de ilgi çekici atölyeler planlayacaktır. Takı tasarım atölyesi, çikolata yapımı, paper art, sabun yapım atölyesi gibi atölyeler de bizleri bekliyor olacak.

Nöbetçi Kütüphane için çıkardığımız iş planında bir hayli yol aldık :) Aşağıda ayrıntılı bir liste var, yapacak işler bitmez tabii ki ama başladığımızda bu işler gözümüzü biraz korkutmuştu, şimdi neredeyse sona geldik ve bu aşamda bizlere vereceğiniz destek çok önemli. Kitaplar ve çiçeklerle kütüphane hayal ettiğimizden çok daha güzel bir yer olacak.

Bir de bu hayale ortak olacak, kalkıştığım bu işe inanacak başka kitapseverlere ihtiyaç var.

Ekip olarak ihtiyaçlarımızı gözden geçirdik ve FonlaBeni'den gelecek destekleri beklemeden harekete geçmek istedik. Proje bizim için çok önemli ve biz her şartta gerçekleştirmek için emek sarf ediyor olacağız. Mekan olarak güzel bir teras kat ayarladık ve terasta bulunan odayı kütüphane olarak hazırladık. Kitaplıkları, çalışma masalarını edindik. Rahat kitap okunabilsin diye kütüphaneye nostaljik koltuklar da getirdik.

İşin aslı geriye terası çiçeklerle süslemek ve güzelleştirmek, aynı zamanda kütüphanede bulunması gereken kitapları edinmek kalıyor. destekleriniz işte bu nedenle bizim için çok çok önemli :) yayınevleri ile iletişimimiz de sürüyor fakat kitap bağışlama konusunda motivasyonları pek yüksek değil, bu da bizi kitap almaya zorunlu kılıyor...

Nöbetçi Kütüphane'de atölye çalışmalarımızın konu başlıklarıya ilgili olabilecek kitaplar bulunacak. Ciddi bir araştırma ile saatlerce üzerinde çalışıp çıkarıdğımız 400 kitap ile kütüphanenin açılışını gerçekleştireceğiz. Nöbetçi Kütüphane'de ağırlıklı olarak, düşünce, tarih, toplum, felsefe, kuram kitapları olacak ve bu kitaplarla atölye çalışmalarına teorik bir arkaplan, akademik bir zenginlik kazandırılacak. Kütüphanemize gelecek okurların önerisiyle, kütüphanemizde mutlaka bulunması gerektiğini düşündüğünüz 100 kitap daha açıldıktan sonra kitaplıklarımıza eklenecek.

Roman, öykü ve şiir kitaplarını okurların kendi kütüphaneleri için edinmelerini umuyoruz, bu nedenle kitaplarınızı yanınızda getirip Nöbetçi Kütüphane'de okuyabilirsiniz. Öncelikli hedefimizin kütüphanede roman, öykü ve şiir kitapları bulundurmak olmadığının altını çizelim. Aşağıdaki yayınevlerinden derlediğimiz 400 kitap ile başlayalım, gerisini el birliğiyle devam ettirelim :) 

Kütüphanede kitaplarından seçkiler hazırladığımız yayınevleri şöyle;

Metis, Ayrıntı ve Yapı Kredi Yayınları kütüphanedeki kitapların büyük bir çoğunluğunu oluşturan yayınevleri olarak düşünülebilir. Yeni kitaplar basıldıkça okuma listeleri de kütüphanemizin rafları da güncellenecektir. Çeviri konusunda başarılı olan yayınevlerinin kitaplarını edinmek istediğimizden, birden fazla yayınevi tarafından basılmış kitapları listemize alırken, yukarıda adı geçen yayınevlerine öncelik verdiğimizi de belirtelim.

Nöbetçi Kütüphane'nin amacı kitap okuyan, kitapla düşünen, kitapla anlayan, kitapla tartışan, kitapla yatıp kitapla kalkan bireyler yetişmesine katkı sağlamaktır. Amacımız işi kitabına uydurmak :)

Günümüzde kütüphanelerin belirli saatler içerisinde açık olması, çalışan insanların ve öğrencilerin kütüphanelerden yararlanma şansını neredeyse ortadan kaldırıyor. Çalışan insanların da kitap okumaya hakkı olduğuna inanan ve bu nedenle önemli bir boşluğu doldurmaya aday olan Nöbetçi Kütüphane Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmek amacıyla alternatif bir kütüphanecilik anlayışını yaşama geçirmeyi hedefliyor. Sonuçları başarılı olursa, ilk denemeden çıkacak bir modelle, ke farklı bölgelerede birbirinden bağımsız olarak varlığını sürdürebilecek alternatif yaşam merkezleri olmayı hedefliyor.

Akşamları kapılarını açacak olan kütüphanemiz, çeşitli atölye çalışmalarıyla insanların kültür sanat hayatına canlılık kazandırmak için eğitimlerini sürdürece. Kütüphaneleri, sadece kitap okunan yerler olarak değil aynı zamanda kültür, sanat ve spor alanlarında eğitim de verebilecek alternatif bir sosyal yaşam alanı olarak kullanılabilmek için Nöbetçi Kütüphane'lere ihtiyacımız var.İnsanlar çalışma saatleri dışında rahatlıkla kitap okuyabilecekleri, kültür, sanat ve spor alanlarında eğitim alıp edindikleri teorik bilgileri uygulayabilecekleri yeni bir sosyal yaşama sahip olabilmeleri için Nöbetçi Kütüphane deneyimini önemsiyoruz.

Bilgi çağında bilgili olmanın yolunun kitap okumaktan, bilgiyi satın alan değil bilgiyi üreten çağdaş bir toplum olmanın yolunun da kitap toplumu olmaktan geçtiğne inanıyoruz. Nöbetçi okurların çoğalması dileğiyle :)
 

Nöbetçi Kütüphane Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Masal dünyasında bir ülke kitap toplumu olamadan televizyon toplumu olmuş. Evvel zaman içinde çocuklar hiç felsefe eğitimi alamamışlar ve hal böyle olunca da (ya da sık sık ohal olunca da diyelim) kalbur hep saman içinde kalmış. Düşünmek istemeyene de kimsenin zorla felsefe öğretmeye hiç ama hiç niyeti yokmuş. Televizyon, tarihi yemiş bitirmiş. Kültürün genetiği değişime uğramış. İşte bu yüzden sonradan görme filozoflar yetişmiş bu ülkede. Sonradan görme filozofların hepsi aslında birer hilezofmuş. Düşünüyor gibi yapıp bu hileyle kültürün genetiğini değiştirmekle kalmamışlar, kültürle birlikte çıktıkları bu yanlış yolda mola verip bir de utanmadan mutasyona uğramışlar. Daha sonra da hep birlikte rotasyona gidilmiş. Herkes dinlenmiş, dinlendirilmiş, kulübede oturtulmuş. Kendileri de bu sırada bütün köşeleri kapmışlar!

Anlayacağınız masal dünyasının masum insanları için işler pek de yolunda gitmiyormuş. Çocuklar da bütün bu olanlara hiç ses çıkarmayınca aileler biraz telaşlanmış ve hemen ülkenin önde gelen hilezoflarına danışmışlar. Hilezoflar bu sessizliğe dondurmanın sebep olduğunu söylemiş ve ülkedeki tüm çocukların dondurma yemesini yasaklamış. Daha da kötüsü dondurma yapanların da dondurucu soğukluktaki zindanlara kapatılacaklarını bir fermanla herkese duyurmuşlar. Çikolatalı, vanilyalı, karamelli, muzlu, çilekli… Ne kadar dondurma varsa hepsi için ayrı ayrı tutuklama kararı çıkarmışlar ve hepsini toplatıp derin dondurucu bir zindana atmışlar. Büyükler bu yasağa pek aldırış etmemiş çünkü ya dondurma yiyemeyecek kadar fakirlermiş ya da çocuklara dondurma alamayacak kadar zengin. Bu yüzden dondurmanın çocuklara yasaklanmasına pek sevinmişler. Ama zenginler daha çok sevinmiş, çünkü dondurma almak yerine evler, arabalar, fabrikalar hatta uzayda bir gezegen bile alabileceklermiş! Çünkü hilezoflar bütün gezegenleri özelleştiren bir teklifi de halka kabul ettirmişler. (Teklif hayat olmayan gezegenleri bile kapsıyormuş) Halk oylamasıyla değil tabiî ki talk pudrasıyla! Bu kadar pişkinlik başka hiçbir masalda görülmesin diye de olayın üzerini beyaz bir pudra örtüsüyle kapatmışlar.

Sonra bir gün hiç de uzak olmayan bir ülkeden, düşler ülkesinden bir anahtarcı çıkagelmiş. Anahtarcı, dondurmaların kilitlendiği bu derin dondurucu zindanı açacak anahtara sahipmiş. Fakat o kadar çok anahtarı varmış ki! İçlerinden hangisinin doğru anahtar olduğunun bulunması için bütün ülkenin çocuklarını yardıma çağırması gerekmiş.

Çocuklar dondurma özlemiyle yanıp tutuştuklarından ve de ayaklandıklarından, önceleri biraz ağlamış, sızlanmış olan büyüklerin sonunda elleri kolları bağlanmış. Hilezoflar da bu manzara karşısında giderek çilezoflara dönüşmeye başlamışlar. Çünkü kaptıkları köşeleri çocukların neşeleri ele geçirmiş. Çocuklar nöbetleşerek anahtarları denemeye koyulmuş ve sonunda da kapıyı açmayı başarmışlar. Dondurmaları yemeyip sonsuza dek yaşatmada karar kılmışlar.

O günden sonra çocuklar dondurmaların yeniden kapatılmaması ve bu masalın unutulmaması için kapıda nöbet tutma kararı almışlar. Anahtarcı da kapatılan bir hapishane kapısına kilit vurmak üzere yeniden, aynı masal ülkesine doğru bir yolculuğa çıkmış!

 

Sık Sorulan Sorular

Destekleyen

55

Toplanan Fon

5.027

Fon Hedefi 5.000

BAŞARILI

Proje Yaratıcısı:
Nöbetçi Kütüphane

Mesaj Gönder

Fonlabeni'de 11 projesi var (51 destekleyeni var).

Cml Sbc

Web Sitesi: www.facebook.com/nobetcikutuphane

Meraklısına Biyografi

Ödül 10 ve üzeri

8 Destekleyici

Limitsiz!

Nöbetçi Kütüphaneye katkılarınızdan dolayı sizlere bir teşekkür e-postası göndereceğiz.

Tahmini varış süresi: Ocak 2014

Ödül 20 ve üzeri

11 Destekleyici

Limitsiz!

Desteğiniz içi teşekkürlerimizi bildiren size özel hazırlanmış bir kitap ayracı yolluyoruz.

Tahmini varış süresi: Ocak 2014

Ödül 50 ve üzeri

8 Destekleyici

Limitsiz!

Nöbetçi Kütüphane'nin oluşum sürecini anlatan notlardan oluşan "Nöbetçi Kütüphane Günlüğü" isimli kitabımızı armağan ediyoruz. Size özel hazırlanmış kitap ayracı ile birlikte :)

Tahmini varış süresi: Ocak 2014

Ödül 100 ve üzeri

4 Destekleyici

Limitsiz!

Alberto Manguel'in Geceleyin Kütüphane ya da Okumanın Tarihi isimli kitaplarından birini ve sürpriz bir filmin DVD'sini ve iki adet kitap ayracını sizlere armağan ediyoruz.

Tahmini varış süresi: Ocak 2014

Ödül 200 ve üzeri

4 Destekleyici

Limitsiz!

Desteğiniz için bir teşekkür e-postası özel tasarım 5 adet kitap ayracı ve Nöbetçi Kütüphane'de yer alan dilediğiniz kitabı 15 gün süreyle alabileceğiniz bir yıllık "Nöbetçi Kütüphane Üyelik Kartı" gönderiyoruz.

Tahmini varış süresi: Ocak 2014

Ödül 300 ve üzeri

2 Destekleyici

Limitsiz!

Nöbetçi Kütüphane'nin oluşum sürecini anlatan notlardan oluşan "Nöbetçi Kütüphane Günlüğü" isimli kitabımızı ve Nöbetçi Kütüphane'de gerçekleştirilecek atölye çalışmalarından biri olan "Yeni Başlayanlar İçin Sinema" atölyesine ücretsiz katılım hakkı armağan ediyoruz.

Tahmini varış süresi: Ocak 2014

Ödül 500 ve üzeri

1 Destekleyici

Limitsiz!

Nöbetçi Kütüphane'ye bir yıllık üyelik, "Nöbetçi Kütüphane Günlüğü" isimli kitabımızı ve her ay gerçekleşecek olan "Film Çözümlemesi" etkinliğimize ücretsiz katılım armağan ediyoruz.

Tahmini varış süresi: Ocak 2014

Ödül 1000 ve üzeri

1 Destekleyici

Limitsiz!

Nöbetçi Kütüphane Destek Duvarı'na, kütüphaneye gelen herkesin görebileceği bir şekilde adınızı plakaya yazarak asıp desteğinizi ve isminizi ölümsüzleştiriyoruz. Kütüphane'ye 2 kişilik birer yıllık üyelik kartı gönderiyor ve sevdiğiniz bir kişiyle birlikte atölye çalışmalarımızdan birine ücretsiz katılım hakkı veriyoruz.

Tahmini varış süresi: Ocak 2014

Ödül 5000 ve üzeri

0 Destekleyici

Limitli (Toplam: 1, Kalan:1 )

Kütüphane Okuma Salonu'na isminizi veriyoruz. Nöbetçi Kütüphane'ye ve kütüphanede gerçekleşecek bütün etkinliklere ücretsiz katılma hakkı armağan ediyoruz.

Tahmini varış süresi: Ocak 2014

Devam edebilmek için lütfen giriş yapınız


Şifremi Unuttum

Kullanıcı:
Şifre:

Üzgünüz, proje süresi dolmuştur.


Üzgünüz, öncelikle aktivasyon işlemini tamamlamalısınız.


Nöbetçi Kütüphane

Nöbetçi Kütüphane, yeni nesil sosyal kütüphane olarak katılım odaklı ve gece açık bir kütüphanedir.

" NÖBETÇİ KÜTÜPHANE " isimli proje ile ilgili soru sorun

Alıcı: Nöbetçi Kütüphane

" NÖBETÇİ KÜTÜPHANE " isimli proje ile ilgili soru sorun

Alıcı: Nöbetçi Kütüphane

"NÖBETÇİ KÜTÜPHANE" isimli proje hakkında söyleyeceklerim var!

Eklemek istedikleriniz...

Projemi başka bir yere yükle

Video Ön İzleme (Gerçek boyut değildir)

Özel Boyut x

Kutu Ön İzleme

Şehrin diğer kütüphaneleri kapalıyken açık olan kütüphane. Nöbetçi okurların vazgeçilmez mekanı :)

Adana

FONLAMA BAŞARILI
%100 Desteklendi
5.027 TL Fona Ulaştı
Sonlandı