Olmazsa Olmazlar

FonlaBeni müzikten modaya, filmden yemeğe, danstan teknolojiye, sanattan tasarıma farklı kategorilerde yer alan yaratıcı projeler için bir crowdfunding platformudur. Crowdfunding, yaratıcı projelerin, bu projelerle ilgilenen kişiler tarafından fonlanmasıdır. Yaratıcı ve özgün olan her şey odak noktamızı oluştursa da projelerin belirlediğimiz ana kategoriler içerisinde yer almasına da dikkat ederiz. FonlaBeni’de yer alan projelere göz attığında açıkladığımız kurallar içerisinde hareket ettiğimizi göreceksin. O halde ne yapıyoruz, iki şeye dikkat ediyoruz. Önce proje kurallarını öğreniyoruz sonra da en yaratıcı projelerimizi paylaşıyoruz. Keyifli okumalar!

 
        I-Yalnızca Projelere Fon Sağlarız
 
FonlaBeni olarak yalnızca hedefleri belirli ve somut çıktıları olan projelere fon sağlıyoruz. Bu şu demek oluyor; projen bir albüm yapmak, bir resim sergisi açmak ya da bir film çekmek olabilir. Açık uçlu projelere kapımız pek de açık değil. İşin sonunda projenizin tamamlanmış ya da beklenilen üretimin gerçekleşmiş olması gerekiyor.  Bir işe başlamayı projenin kendisi gibi düşünmeyin ve başladığınız işi bitirin lütfen! Yaratıcı ve özgün olmayı da ihmal etmeyin :)
 
        II- FonlaBeni Kategorileri ile Uyumlu Projeler Kabul Ederiz
 
Sanat başta olmak üzere sanatın hemen hemen her dalına fon sağlıyoruz; dans, edebiyat, yayıncılık, eğlence, film, video, fotoğraf, moda, müzik, oyun, uygulama, tekonoloji, tasarım, tiyatro, sanat ve yemek. Şimdilik kategorilerimiz bunlar ve eğer projen bu kategorilerden birine girmiyorsa vaktini yanlış yerde harcıyorsun demektir. Projeni de harcamadan aramızdan ayrılsan fena olmaz.
 
        III. FonlaBeni’de Her Şeye Fon Sağlamayız ve Bazı Kullanımları Yasaklarız
 
Yasaklanmış Kullanımlar;
 
Yardımseverliği önemsiyor olsak da; FonlaBeni yaratıcı projelere fon sağladığımız bir platformdur. Amacımız hayırseverlik faaliyetlerine, bilinçlendirme kampanyalarına, sosyal sorumluluk projelerine, eğitim burslarına, gelecekte kar getirecek bir yatırıma ya da kamu davalarına fon sağlamak değildir.
 
Yaşamınıza değer veriyor olsak da; faturalarınızı ödemek, size yeni bir kamera almak ya da sizi tatile yollamak gibi bir niyetimiz yok. FonlaBeni’de “Yaşam fonu” değil “proje fonu” sağladığımızı unutmayın. Yoksa elinde yeni bir kamerayla, faturaları ödenmiş biri olarak, mutlu mesut bir şekilde tatile çıkmayı kim istemez ki?
 
Yaratıcı projelerin arkasında olsak da; FonlaBeni’de görmek istemediğimiz projeler ve üretimine destek vermediğimiz ürünler de var.
 
Yasaklı ürünler ve Konu Başlıkları
 
Alkol (Ödül olarak da teklif edilemez.)
Otomotiv Ürünleri
Bebek Ürünleri
Banyo ve Güzellik Ürünleri
Yarışmalar (Giriş ücreti istemek, para ödülü teklif etmek, ya da projeyle bir yarışmaya destek sağlamak vb.)
Kozmetik Ürünleri
İndirim Kuponları, Hediye Çekleri,
İlaçlar, ilaç benzeri maddeler, uyuşturucu malzemeleri, tütün, vb..
Elektronik Gözetim Ekipmanları, (Güvenlik kamerası, gizli kamera, dinleme cihazı vb.)
Enerji İçerikleri
Vücut Geliştirme ve Egzersiz Ürünleri
Mali teşvikler (mülkiyet, kar payı, geri ödemeler, krediler vb.)
Ateşli silahlar, silah ve bıçaklar
Sağlık ve kişisel bakım ürünleri
Isıtma ve soğutma Sistemleri
Ev Geliştirme Ürünleri
Reklamlarda ya da Televizyonda Görünen Doğrudan Satış Ürünleri
Doğrudan Proje Ya Da Proje Yaratıcısı Tarafından Üretilmeyen Ürünler
Medikal ve emniyet ürünleri
Network Satış-Pazarlama Ağı ve Ürünleri
Besin takviyeler ya da tamamlayıcı besinler
Saldırı Materyalleri (Nefret uyandırabilecek ya da uygunsuz içerik oluşturabilecek ürünler)
Evcil hayvan gereçleri
Pornografik İçerikli Ürünler
Siyasi bir adayı destekleyen ya da ona muhalif olan projeler
Şiddet içeren, şiddeti özendiren ve yücelten projeler
FonlaBeni’yi bir satış platformuna indirgeyen projeler
Piyangolar ve çekilişler
Gayrimenkul
“Kendi kendine yardım” kitapları, DVD’leri ya da CD’leri
 
Arkadaş canlısı bir FonlaBeni ortamı için saygılı ilişkiler kurulması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle uyulması gereken bazı kesin kurallar belirledik. Anlayışla karşılayacağını umuyor ve bu kurallara uymanı bekliyoruz.
 
Bizden bahsedin ama spam yoluyla değil!
İstenmeyen postalar ya da sosyal medya üzerinden gönderilen mesajlar spam olarak görünebilir. Bu FonlaBeni’nin kötü görünmesine neden olur. Sizden hiçbir koşulda bunu yapmanızı istemiyoruz.
 
Projenizi tanıtın ama bir başka projenin sayfasında değil!
Bir projenin tanıtımını başka bir proje sayfasında yapmaya kalkışmayın. Bu durumda yazdıklarınız silinecek ve belki de üyeliğiniz askıya alınacaktır.
 
İletişim halinde olun ama kaba saba değil!
Saygılı ve nazik olun. Diğer üyeleri rahatsız edebilecek davranışlarda bulunmayın. Kimse hakkında kötü konuşmayın ve kimseye tacizde bulunmayın. Sadece FonlaBeni’de değil her yerde ve her zaman ama şimdilik burada yaptıklarınız bizi ilgilendiriyor.
 
Bir şeyler paylaşın ama uygunsuz içerikler değil!
Müstehcen ve nefret dolu içerikler yüklemeniz halinde içerikleriniz silinir ve FonlaBeni ile ilişkiniz kesilir. Buna TermosiFon kuralı diyoruz. Suyu ısınanı FonlaBeni’den gönderiyoruz.
 
Kullanım hakkınız olan içerikleri paylaşın telif hakkı olanları değil!
Telif hakkı doğurabilecek içerikler yerine, kullanım hakkına sahip olduğunuz içerikleri bizimle paylaşın. Yaratıcılığı ödüllendirmenin bir yolunun da telif hakkı konusunda saygılı davranmak olduğunu unutmayın.
 
Projeleri destekleyin ama hoşlanmadığınız projeleri değil!
Bir projeden hoşlanmadığınızda onunla ilgili geri bildirimde bulunmayın. Kendinizi cevap vermek zorunda hissetmeyin. Neden mi? Kimsenin başına bela olmanıza gerek yok da ondan!
 
SiFon Kuralı
 
Şimdi gelelim son kurala; biz buna SiFon kuralı diyoruz. Olmazsa Olmazlar’ımızı ihlal eden kullanıcıların üyeliğini askıya alıyor ya da siliyoruz. Kısacası istenmeyen üyeliklerin üzerine SiFon’u çekiyoruz. Peki, bunu yapmayı ister miyiz? Tabii ki hayır! İşte bu yüzden uslu ve yaratıcı olun, anlaştık mı? Anlaştık!